TUR DETAY

DETAY

1.Gun Istanbul - Kavala 
Gezimizin ilk günü, Sabah Erken saatlerde Antalya-İstanbul uçuşu ile atatürk hava alanına varış ve bizi bekleyen aracızla buluşmanın ardından Tekirdag uzeri Ipsala sinir kapisina varisimizi gerceklestiryoruz.Pasaport ve gumruk islemleri tamamlanmasi ardindan Dedeagac , Gumulcine ve Iskece uzerinden Kavala ya varisimizi gerceklestiriyoruz. 
 
2.Gun Kavala - Selanik - Uskup 
Kavala ya varisimiz ardindan sabah kahvaltisi ve enfes Kavala kurabeyilerinin tadina bakmak icin mola veriyoruz.Kahvalti molasi sonrasi essiz guzelligi ile dikkat ceken Kavala sahillerinde kisa sureli bir fotograf molasi verip Selanik e dogru yola cikiyoruz.Selanik e varışımıza muteakip panoramik sehir turumuza basliyoruz.Yapacağımız panoramik şehir gezimizde, Kordon, Beyaz Kule, Doner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini goruyoruz. Yunanistan ın en buyuk Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Turk konsolosluğunun da bahcesinde bulunduğu Ulu Onder Ataturk un evini ziyaret ettikten sonra Uskup e yola cikisimizi gerceklestiriyoruz.Varisimiz ardindan Uskup Şehir turumuza başlıyoruz; Yahya Kemal Beyatlı nın doğduğu şehir olan Uskup u tanıtan yarım gunluk panoramik bir tur yapacağız. Gezilecek yerler arasında Eski Tren Garı, Uskup doğumlu hayırsever Rahibe Teresa nın anıtı ve evi, Taş Kopru, Kale, Osmanlı doneminden kalma Eski Şehir, Carşı ve Osmanlı nın Balkanlar daki en guzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır. Konaklama Uskup teki otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Kavala da dinlenme tesisinde ekstra olarak alınacaktır.
Oğle Yemeği: Selanik şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Rehber Tavsiyesi: Deniz Mahsulleri ve Mezeler.
Akşam Yemeği: Uskup şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.Rehber Tavsiyesi : Uskup koftesi ve Guvecte kurufasulyesi.
Konaklama: Hotel Karpoş v.b - Uskup
Para Birimleri : Yunanistan - Euro , Makedonya - Denar ( Ortalama 1 Euro : 60 Denar )
Rota: İstanbul-Kavala (445 km), Kavala - Selanik (136 km) , Selanik-Uskup (245 km) 
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 826 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini: 20:00
 
3.Gun Uskup - Tetova(Kalkandelen) - Struga - Ohrid 
Sabah erken saatlerinde Uskupten Ohrid e cikis. Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan eşsiz guzelliği ile bilinen Matka Kanyonu Turuna katılabilirler.(5 EUR) Yol uzerinde Tetova(Kalkandelen) ‘ da duruyor Alaca Camii ve İpek yolu ipek yolu uzerinde kurulmuş olan Kanuni nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16.yuzyılda kurulan 500 yıllık Hacıbektaş Harabati Baba Tekkesi ni ziyaret ediyoruz. Ohrid golunun batı kıyısı yonunde ilerleyerek gol kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga ya ulaşıyoruz. Musluman Arnavutların nufusun coğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri uzerine kurulu Şairler Koprusu, Şairler Parkı ve Drim nehri goreceğimiz yerler arasındadır.Struga turumuz ardindan Ohride varis. Yuruyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Cınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, muze olarak kullanılan Eski Turk Konakları, Roma doneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Pant Alemon Kilisesi gorulecek yerler arasındadır.Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Ohrid Golu Tekne Turuna katılabilirler.(10 EUR) Turumuzun ardından otele varis .Konaklama Ohrid deki otelimizde.Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Makedon Gecesi Turuna katılabilirler.(30 EUR)
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: Ohrid şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Rehber Tavsiyesi:Ohrid Alabalığı , Kofte ve Guvecte Kurufasulye.
Akşam Yemeği: Rehberin belirliyeceği yerde ekstra yoresel yemekler ve muzik eşliğinde Makedon Gecesi .
Konaklama: Hotel Belvedere v.b - Ohrid
Para Birimleri : Makedonya - Denar ( Ortalama Kur 1 Euro : 60 Denar )
Rota: Uskup-Matka (19 km), Matka - Tetova (61 km) , Tetova - Struga (132 km) , Struga - Ohrid (19 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 231 km
Otele Giriş Saati: 19:00
 
4.Gun Ohrid - Tiran - İşkodra veya (Ulcinj)
Sabah erken saatlerinde Ohrid den Tirana yola cıkış. Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Ohrid golunun doğduğu yer ve muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan St.Naum Turuna katılabilirler.(10EUR).Ohridden ayrilarak 20. yuzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca nın diktatorluk rejimini yaşamış, Balkanlar ın dağlık ulkesi Arnavutluk un başkenti Tiran a varış. 1614 te Suleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920 de Arnavutluk un başkenti olan bu guzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gercekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Muze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Koşku, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı goreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Arnavutluk taki son duragimiz olan Iskodra ya geciyoruz.Panoramik olarak Iskodra daki tarihi kale ve sehir surlarini gorduktan sonra otelimize transferimizi sağlıyoruz.Konaklama İşkodra veya Ulcinj deki otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: Tiran şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
Akşam Yemeği: Konaklama yapılan şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.
Konaklama: Hotel Grand Europa v.b - İşkodra veya Hotel Laguna v.b Ulcinj
Para Birimleri : Makedonya - Denar ( Ortalama Kur 1 Euro : 60 Denar ) , Arnavutluk - Lek ( Ortalama Kur 1 Euro : 135 LEK ) , Karadağ - Euro
Rota: Ohrid-St.Naum (29 km), St.Naum - Tiran (140 km) , Tiran - İşkodra (94 km) 
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 263 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini: 19:00
 
5.Gun İşkodra - Budva - Kotor - Dubrovnik - Trebinje veya (Neum)
Sabah erken saatlerinde Murigan uzerinden Avrupa nin resmi olarak taninan en gec devleti Karadag a geciyoruz.Adriyatik sahillerindeki olaganustu manzarali yollardan gecerek Budva ya varış. Avrupa sosyetesinin son donemdeki uğrak yeri olan Budva turumuza başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra Kotor Korfezi nin icinde yer alan Kotor a varış. Kotor da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi goreceğimiz yerlerden bazıları. Kotor gezimizden Oğleden sonra, Eski Yugoslavya yı oluşturan uc ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha cok Adriyatik Sahili ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kulturunden ziyade İtalyan-Akdeniz kulturune yakınlığıyla bilinen Hırvatistan a geciyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı icin İtalyan uslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bunyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik e varış. Bu guzel şehri tanıtan turumuza oncelikle UNESCO Dunya Mirası Listesi ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Koşku, unlu şair Gundulic in Heykeli, tarihi Ceşme ve 14. yuzyıldan kalma Eczane diğer goreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu guzel şehrin buyulu atmosferinde vakit gecirmek icin serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yuruyerek gezebileceğiniz bu guzel yarımada şehirde serbest zaman.Konaklama Trebinje veya (Neum) daki otelimizde. 
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: Kotor şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.Rehber Tavsiyesi : Deniz Mahsulleri , Mezeler, Izgaralar , Yerel İcecekler 
Akşam Yemeği: Dubrovnik şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.Rehber Tavsiyesi : Deniz Mahsulleri , Pasticada , Siyah Risotto , Cevapcici . 
Konaklama: Hotel Leotar v.b - Trebinje veya Hotel Orka v.b - Neum
Para Birimleri :Karadağ - Euro , Hırvatistan - Kuna ( Ortalama Kur 1 Euro : 7 Kuna ) , Bosna Hersek - Convertible Marka ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 KM )
Rota:İşkodra-Budva (86 km), Budva - Kotor (23 km) , Kotor - Dubrovnik (90 km) , Dubrovnik - Trebinje (31 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 230 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini: 21:00
 
6.Gun Trebinje veya (Neum)- Pocitel - Blagay - Mostar - Saraybosna 
Sabah kahvaltımızın ardından Mostar a hareket.Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Blagay Turuna katılabilirler.(10 EUR) Yol uzerinde 15. yuzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ulkedeki ilk durağımız 16. yuzyıldaki dokusuyla gunumuze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı koyu Pocitele ugruyoruz. Sokakta gezen kucuk cocukların dahi Turkce konuştuğu bu otantik koydeki gezimizin ardından Mostara varis . 600 yıllık gecmişe sahip, Bosna-Hersek i oluşturan iki parcadan biri olan Hersek in en buyuk şehri Mostar ı tanıtan yuruyuş turumuzda, 1557 de Mimar Sinan ın oğrencilerinden Mimar Hayreddin in inşa ettiği, ancak 1992 de Hırvat topcu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004 te Turkiye nin de buyuk desteğiyle orijinal malzeme ve donemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dunya Mirası Listesi ndeki Mostar Koprusu, Kuyumcular Carşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve donemin tipik Osmanlı evini yansıtan Muslum Bey Konağı goreceğimiz yerler arasındadır. Mostar ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından SarayBosna ya harket. Varis sonrasi asırlar boyunca Balkanlar ın kultur başkentliğini yapmış, 1914 te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşiduk Franz Ferdinand ın Sırplar tarafından bu arada oldurulmesi uzerine Birinci Dunya Savaşı nın cıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu buyuk tahribata uğramış, fakat guzelliğini halen buyuk olcude koruyan Saraybosna da panoramik şehir turumuzu gercekleştiriyoruz. Turumuz esnasında meşhur Başcarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Husrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914 te Franz Ferdinand suikastinin gercekleştiği Latin Koprusu, Eski Kutuphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yonetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını gorebileceğiniz turmuzu tamamliyarak otelimize transfer.Konaklama Saraybosna daki otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Boşnak Gecesi Turuna katılabilirler.(40 EUR)
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: Mostar şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır.- Tum yoresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.Rehber Tavsiyesi : Boşnak Boreği , Soğan Dolması , Kofte , Boşnak Kahvesi , 
Akşam Yemeği: Rehberin belirliyeceği yerde ekstra yoresel yemekler ve muzik eşliğinde Boşnak Gecesi veya şehir merkezinde serbest zaman.Rehber Tavsiyesi : Boşnak Boreği , Soğan Dolması , Kaymaklı Kofte , Boşnak Kahvesi
Konaklama: Hotel Hollywood v.b - Saraybosna
Para Birimleri Bosna Hersek - Convertible Marka ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 KM )
Rota:Trebinje-Pocitel (108 km), Pocitel - Blagay (23 km) ,Blagay - Mostar (12 km), Mostar- Saraybosna (126 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 269 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini: 20:00
 
7.Gun Saraybosna - Belgrad
Sabah kahvaltimiz ardindan , dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan savaş zamanı iki bucuk yıl şehrin butun ihtiyaclarının karşılandığı ve şehre giriş cıkışların yapıldığı Savaş Tuneli ve Muzesi Turuna katılabilirler.(Girişler dahil 10 EUR) Turumuz sonrası Belgrad a yola cıkış.Yolculuğumuz sonrası canlılığın ve hareketliliğin yeni sembolu Avrupanın en eski kentlerinden biri olan Belgrad şehir turumuzda Turk doneminin muhteşem oyma tavanları ile suslu Eski Saray, Bin yıl anıtı, Sava Nehri nin Tuna ya katıldığı noktada Fatih Sultan Mehmed in uğruna yaralandığı ama fethinin Kanuni sultan Suleyman a nasip olduğu Osmanlı donanmasının ikmal merkezlerinden Belgard Kalesi , Kale Meydanı, Taş Meydan, Askeri Muze, Şehit Ali Paşa nın turbesi, Bayraklı Camii gorulecek yerler arasındadır.Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Tuna ve Sava Nehri Tekne Turuna katılabilirler.(10 EUR)Turumuz ardindan otelimize transfer.Konaklama Belgrad daki otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: , Saraybosna - Belgrad arası rehberin belirliyeceği dinlenme tesisinde ekstra serbest zaman.
Akşam Yemeği: Belgrad şehir merkezinde serbest zaman ekstra alınacaktır.Rehber Tavsiyesi : Sırp Salatası , Kavrulmuş biber , Tatlı su balığı , Kuzu eti . 
Konaklama: Hotel Best Western M v.b - Belgrad
Para Birimleri Bosna Hersek - Convertible Marka ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 KM ) , Sırbistan - Dinar ( Ortalama Kur 1 Euro : 115 Dinar )
Rota:Saraybosna - Belgrad (284 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 284 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini: 20:00
 
8.Gun Belgrad - Sofya
Sabah kahvaltımız ardından Sofyaya yola cikis . Varis sonrasi Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz.Panoramik şehir turumuz esnasında gorulecek yerler arasında Gorulecek yerler arasında Balkanların en buyuk kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali , Milli kutuphane, Sofya Universitesi, Eski kraliyet sarayı, Neo klasik stilinde yapılmış olan Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji muzesi, Eski Sofya - Sendika şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Daha sonra meclis binasının yanından yuruyerek Sofya Heykeli ne panoramik bakış ve fotoğraf molası, Şehrin simgesi olan Banya başı camisini ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimiz ve serbest zaman sonrası otelimize transfer.Konaklama Sofya da otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ekstra duzenlenicek olan Bulgar Tavernası Turuna katılabilirler.(30 EUR)
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: , Sofya da rehberin belirliyeceği Turk Lokantası ekstra serbest zaman.
Akşam Yemeği: Rehberin belirliyeceği yerde ekstra yoresel yemekler ve muzik eşliğinde Bulgar Gecesi .
Konaklama: Hotel Silver House v.b - Sofya
Para Birimleri Bulgaristan - Leva ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 Leva ) 
Rota: Belgrad - Sofya (393 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 393 km
Otele Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini : 20:00
 
9.Gun Sofya - Plovdiv - İstanbul 
Sabah kahvaltimiz ardindan Filibe ye doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Yaklaşık 2 saat surecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. 4000 yılık gecmişe sahip bir kent olarak; gunumuzun modern binaları ve eski cağların mimarisini birleştiren guzel bir şehirdir. Kentte en cok ilgi ceken yer şuphesiz Nebet tepe mevkiinde yerleşik Eski Plovdiv; - adında şehrin en eski bolumu uzerinde bulunuyor. Gorulecek yerler arasında şimdilerde Etnografya Muzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu nun evi, Plovdiv e ozel en mukemmel simetrik ev orneği ve orijinal ev duzenlemesiyle, bu gunumuzde her turlu kultuler faaliyetlere ev sahipliği yapmakta olan Balabanov Evi ve Georgi Mavridi nin evi, Eski Roma cağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Stadyumu, , Hisar Kapı, Kaleici Mahallesi ve Hindliyan Muzesi, Turk mimarisiyle oldukca ilgi ceken Cuma Camii, Plovdiv in en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya kiliseleri bulunmaktadır. Kısa sureli serbest zaman ın ardından İstanbul a doğru yolculuğumuza başlıyoruz.
Sabah Kahvaltısı: Otelde acık bufe olarak alınacak olup tur ucretine dahildir.
Oğle Yemeği: , Plovdiv şehir merkezinde ekstra serbest zaman.
Akşam Yemeği:Edirne - İstanbul otobanı uzerinde dinlenme tesisi.
Para Birimleri Bulgaristan - Leva ( Ortalama Kur 1 Euro : 1.95 Leva ) 
Rota: Sofya - Plovdiv (145 km) , Plovdiv - Kapıkule (155 km) , Kapıkule - İstanbul ( 258 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 558 km
İstanbul Giriş Saati: Gumruk geciş suresine bağlı olarak tahmini : 21:00
 

DAHİL

FİYATA DAHİL HİZMETLER
* Luks otobusler ile ulasim
Antalya ist-ist-antalya uçak biletleri
* Yerel profesyonel Turkce rehberlik hizmetleri
* 3*& 4* li otellerde konaklama, sabah kahvaltıları
* Şehir Vergileri 
* Programda belirtilen panoramik şehir turları.
* Arac ici limitli su ikramı

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Muze ve oren yeri giriş ucretleri. 
* Otelde alınan ekstralar. 
* Tum kişisel harcamalar 
* Kavala da verilen mola da alinan kahvalti.

* Oğle yemekleri ve aksam yemekleri. 
* Şofor ve rehber bahşişleri

* SCHENGEN VİZESİ (YEŞİL PASAPORT SAHIPLERI VİZEDEN MUAFTIRLAR). 
* Yurtdışı cıkış harcı 15 TL.
* Yurtdisi seyahat saglik sigortasi

 

NOT

Çift kişilik odada Tek kişi konaklama fiyatı : 449 euro
0-2 yaş çocuk fiyat : 120 euro
2-12 yaş çocuk fiyatı : 349 euro

 

VİZE BAŞVURUSU İÇİN EN AZ 6 AY GEÇERLİ PASAPORT İLE ACENTAMIZDAN TEMİN EDEBİLECEĞİNİZ, VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR LİSTESİNDE BELİRTİLEN BELGELER GEREKMEKTEDİR. YEŞİL PASAPORT SAHİPLERİ İÇİN VİZE UYGULAMASI OLMAYIP, EN AZ 6 AY GEÇERLİ PASAPORT TAŞIMALARI YETERLİDİR. VİZELER SEYAHAT BAŞLANGICINDAN ÖNCE TÜRKİYE’DEKİ İLGİLİ KONSOLOSLUKLARDAN ALINMAK ZORUNDADIR. GİRİŞ YAPILAN ÜLKENİN SINIR KAPILARINDA VİZE ALINAMAZ.

VİZE ALINMIŞ OLMASI O ÜLKEYE GİRİŞ YAPILABİLECEĞİ ANLAMINA GELMEZ. PASAPORT POLİSİ SİZİ ÜLKEYE SOKMAMA YETKİSİNE SAHİPTİR. BÖYLE BİR DURUMDA SORUMLULUK YOLCUYA AİTTİR.

T.C. YEŞİL PASAPORTU İLE SEYAHAT EDECEK MİSAFİRLERİMİZİN, EĞER PASAPORTLARININ ALINIŞ TARİHİ 10 YILDAN ESKİ İSE; PASAPORTLARINI YENİLEMELERİ GEREKLİDİR. AKSİ HALDE GİDECEKLERİ ÜLKEYE KABUL EDİLMEYEBİLİRLER VE/VEYA TÜRKİYE'DEN HAVAYOLU FİRMASI TARAFINDAN UÇUŞLARI GERÇEKLEŞTİRİLMEYEBİLİR. BÖYLE BİR DURUMDA SORUMLULUK YOLCUYA AİTTİR. YIRTIK, YIPRANMIŞ, ISLANMIŞ VE/VEYA BENZERİ TAHRİBAT(LAR)A UĞRAMIŞ PASAPORTLAR NEDENİYLE ZİYARET EDİLECEK ÜLKE SINIR KAPISINDA GÜMRÜK POLİSİ İLE SORUN YAŞANMAMASI ADINA ;ALINAN  PASAPORTLARIN YENİLENMESİ VE T.C. VATANDAŞLARINA VİZE UYGULAYAN BİR ÜLKE İSE İLGİLİ VİZENİN YENİ PASAPORTTA OLMASI GEREKMEKTEDİR. AKSİ DURUMDA SORUMLULUK YOLCUYA AİTTİR. 

MTA TOURS , hava yolu şirketi ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Uçuş  öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi  gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az  6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçak tipi ve saatinin değişmesi mümkün olup, bu durum sözleşme anında bildirilmiş ve YOLCU SAAT DEĞİŞİKLİĞİ RİSKİNİ KABUL EDEREK TURU SATIN ALMIŞTIR.